Pranas Gailius | Eagle lake story | 2014 IX

 

PRANAS GAILIUS (G. 1928)

 

Dailininkas (tapytojas, grafikas). Gimė 1928 m. Mažeikiuose.

Per Antrąjį pasaulinį karą pasitraukė iš Lietuvos. 1945 m. apsigyveno Strasbūre, piešimo mokėsi Taikomosios dailės mokykloje. 1950 m. studijavo F. Ležė (Fernand Léger) meno akademijoje, nuo 1953 m. – Aukštojoje nacionalinėje dailės mokykloje Paryžiuje. Dalyvavo daugelyje parodų užsienyje (Berlyne, Miunchene, Štutgarte, Čikagoje, Tokijuje, Ženevoje ir kt.); retrospektyvinė kūrybos paroda surengta 2005 m. Lietuvos dailės muziejuje.

Šiandien P. Gailius – vienas kūrybingiausių lietuvių išeivijos dailininkų, išaugęs ir subrendęs kaip menininkas garsiojo Léger pamokose, muziejų salėse, nuolat sūkuriuojančioje Paryžiaus dailės apsuptyje. Savo kūryboje įkūnijęs pačią lietuviškosios pasaulėjautos dvasią, Gailius suteikė jai modernistinę raiškos formą. Ankstyvojoje tapyboje siekta abstrakčios formos plastinio raiškumo (ciklas „Intrauros“ 1965), vėliau išryškėjo japonų kaligrafijos įtaka, minimalistinė raiška („Šešėliuotos aukštumos“ 1985). Grafikos kūriniai pasižymi kontūro ekspresija, jie aiškių siluetų, dinamiškų linijų. Menininko ieškojimai atvedė į abstrakčias tapybos, akvarelės, grafikos formas.
P. Gailius taip pat sukūrė unikalių dailininko knygų, nuliejo akvarelių, sukūrė taupia, spontaniška raiška išsiskiriančių piešinių. Kūryba turi abstrakčiojo ekspresionizmo bruožų, vyrauja poetinė nuotaika, yra šiek tiek tautodailės įtakos.

Parengta pagal: LDM dailininkų duomenų bazę, R. Urbonienės straipsnį Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje (t 5., Vilnius, 2004) ir retrospektyvinės Prano Gailiaus kūrybos parodos katalogą „Pranas: vaizdinės abstrakcijos“, sudarytoja R. Urbonienė, Vilnius: LDM leidykla, 2005.

ŠAMANIŠKA ERELIO EŽERO ISTORIJA
GALERIJOJE KUNSTKAMERA

Galerija „Kunstkamera“ š. m. rugsėjo 2 d. (antradienį) 16 val. kviečia į Prano Gailiaus parodos Eagle lake story (Erelio ežero istorija) spaudos konferenciją.

„Eagle Lake Story (1979–1981) yra bene meditatyviausias Prano ciklas. Šaltas, santūrus, netgi – atšiaurus. Šio ciklo spalvinė gama gesina emocionalią jo refleksiją, ir, priešingai, skatina ramų, bet drauge intensyvų dvasios judesį link Eagle Lake“ – teigiama parodos katalogo įvade.

Galerijoje „Kunstkamera“ pristatomą ciklą Eagle Lake Story sudaro grafikos ir tapybos dalys. Šis ciklas gimė Kanadoje, indėnų rezervate, Nacionaliniame Kanados parke. Indėniška šamanų simbolika, grafinės struktūros atsispindi grafinėje ciklo dalyje. Grafikos lakštuose į pagrindinę abstrakčią kompoziciją dažnai įkomponuotas nedidelis langelis su šamanišku fetišu – paukščiu arba medžiu. Jis tarsi išorinis stebėtojas stebi lakšto kompoziciją bei yra tarpininkas tarp žiūrovo bei tam tikros tikrovės, išreiškiamos per abstrakčią kompoziciją. Tai yra itin intelektualios, apgalvotos, suvaldytos, minimalistinės, išgrynintos kompozicijos.

Tuo tarpu ciklo tapybos darbai yra kitokie. Jeigu grafikos dalį būtų galima metaforiškai palyginti su šamano užkalbėjimu, tai tapybą – su šamano šokiu, netgi finaline jo dalimi – ekstaze. Tai yra gestiška, valinga, vyriška, valdinga tapyba. Ji alsuoja ir rytmečio rūku virš ežero, ir šaltu mėliu, bet labiausiai – atšiaurumu, žvarbiu vėju, vienišumu bei neapsakomu gamtos grožiu ir didybe, kurios akivaizdoje, matyt, ne vienas  žiūrovas virsta panteistu.

Koks svarbus Gailiui kūrybinio įkvėpimo šaltinis yra gamta – atkreipė dėmesį ir prof. Antanas Andrijauskas: „Šie meditacine rimtimi ir harmonija dvelkiantys Gailiaus abstraktūs kūriniai formuojasi iš elementų, spalvinių santykių, perimtų kontempliuojant natūralią gamtą, tačiau jų giliausią esmę sudaro menininko intymaus kontakto su tikrove sukurtos grynai plastinės muzikalių formų, spalvinių ir kompozicinių struktūrų sistemos“.  

Iš viso parodoje eksponuojama 17 kūrinių. Parodos atidarymo proga išleistas katalogas su prof. A. Andrijausko tekstu apie šio menininko kūrybą lietuvių ir prancūzų kalbomis bei spalvotomis kūrinių reprodukcijomis.

PARODA VEIKS 2014 M. RUGSĖJO 2 –27 D.
GALERIJOS DARBO LAIKAS: II–V: 10–18 VAL., VI: 12–16 VAL.

DAUGIAU INFORMACIJOS TEL. +370 615 29023 / [email protected] / WWW.KUNSTKAMERA.LT



Vaizdo siužetą apie parodą prašome žiūrėti čia:

http://youtu.be/c7XV8Gg_BCM